Bezpieczeństwo sieci

Jak zachować bezpieczeństwo w sieci?

Dzięki sieci internetowej możesz pracować, zarabiać i prowadzić interesy bez wychodzenia z domu. Porozmawiasz z mieszkańcami drugiej półkuli albo wybierzesz się na spacer po mieście odległym o setki tysięcy kilometrów. Możesz studiować, robić zakupy, płacić rachunki, a nawet randkować.

W obliczu tylu profitów łatwo zapomnieć o kosztach. Tymczasem jeśli nie zadbasz o swoje bezpieczeństwo w sieci, możesz ponieść długofalowe konsekwencje w prawdziwym życiu, które odczują także Twoi najbliżsi. Każde kliknięcie myszki jest niczym odcisk buta, a ktoś może podążać Twoimi wirtualnymi śladami z zamiarem wyrządzenia Ci realnej krzywdy.

Jakie zagrożenia czyhają na Ciebie podczas korzystania z Internetu?

Choć bezpieczeństwo w sieci to pojęcie szeroko omawiane już w szkole podstawowej, społeczna świadomość cyberryzyka nadal utrzymuje się na niskim poziomie. Oto lista największych zagrożeń, jakie mogą Cię spotkać w przestrzeni wirtualnej:

 • zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem
 • przejęcie zdalnej kontroli nad komputerem przez hakerów
 • szantaż, np. żądanie pieniędzy w zamian za odblokowanie dostępu do danych
 • utrata prywatnych danych, np. przechowywanych w chmurze
 • wyłudzanie danych, np. poprzez phishing i pharming
 • stalking, prześladowanie przez hejterów
 • pedofilia
 • niebezpieczne gry, np. „niebieski wieloryb”
 • oszustwa matrymonialne
 • nieświadomy udział w przestępstwie, np. jako „muł finansowy”

Nawet teoretycznie bezpieczny komputer może doprowadzić Cię do zguby, jeśli nie zachowasz ostrożności w zarządzaniu danymi i nawiążesz kontakt z niewłaściwymi osobami.

Bezpieczeństwo w sieci, czyli podstawowe zasady BHP internauty

W odpowiedzi na rosnące zagrożenie cyberprzestępczością w komendach wojewódzkich policji powstały specjalne wydziały do walki z tym zjawiskiem. Jednak nie mniejsze znaczenie ma prewencja uskuteczniana przez samych internautów. Oto najważniejsze zasady, dzięki którym zapewnisz sobie większe bezpieczeństwo w sieci:

 1. Nie otwieraj linków od niezweryfikowanego nadawcy.
 2. Nie loguj się na konto bankowe przez odnośniki w mailu, a wyłącznie przez przycisk logowania na stronie głównej.
 3. Unikaj podawania swoich danych osobowych, numeru PESEL czy numeru konta bankowego.
 4. Nie pobieraj plików z niezaufanych witryn.
 5. Jeśli dzielisz komputer z innymi osobami, przeglądaj strony w trybie prywatnym, nie ustawiaj automatycznego zapisywania haseł.
 6. Przed wpisaniem hasła upewnij się, że w pasku adresu przeglądarki widnieje symbol zamkniętej kłódki (szyfrowanie certyfikatem SSL).
 7. Stosuj trudne do odgadnięcia i różnorodne hasła dostępu. Nigdzie ich nie zapisuj ani nie wysyłaj przez e-mail czy sms!
 8. Aby zachować bezpieczeństwo w sieci podczas czatowania, nie podawaj swoich danych, nie spotykaj się z nowopoznanymi internautami i nie wysyłaj im pieniędzy.
 9. Chroń swoją prywatność. Fotki zamieszczane na portalach społecznościowych mogą stać się pożywką dla stalkera, pedofila czy szantażysty.
 10. Weź pod uwagę, że Twoje dane przechowywane w „chmurze” mogą zostać utracone lub wykradzione.

Bezpieczny komputer – jak ograniczyć cyberryzyko?

Twoim podstawowym narzędziem obrony powinien być dobry program antywirusowy zainstalowany z zaufanego źródła. Hakerzy stale udoskonalają swoje sposoby na sforsowanie barier bezpieczeństwa, dlatego pamiętaj o aktualizacji antywirusa i systemu operacyjnego.

Aby mieć bezpieczny komputer, stosuj również dodatki do przeglądarek, które filtrują reklamy, animacje i inne niepożądane treści (Adblock, Flashblock). Ponadto warto asekurować się na wypadek utraty lub zablokowania priorytetowych plików, tworząc kopie zapasowe – także na fizycznych nośnikach pamięci.

Na koniec rada dla rodziców. Jeśli małe dzieci samodzielnie korzystają z Internetu, bezpieczny komputer powinien blokować treści dozwolone wyłącznie dla dorosłych. W tym celu możesz włączyć funkcję systemowej kontroli rodzicielskiej lub zainstalować oprogramowanie, za pomocą którego zablokujesz dziecku dostęp do stron zawierających treści pornograficzne, brutalne filmy i gry, czy materiały o narkotykach i sektach.


Zobacz także: Bezpieczeństwo danych na urządzeniach przenośnych


 

Jak zachować bezpieczeństwo w sieci?
5 (100%) 3