Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja zmienia rynek

Sztuczna inteligencja najczęściej jest wymieniania wśród branży przyszłości. Największe korporacje teleinformatyczne na świecie takie jak Google, czy Microsoft od dawna prowadzą prace nad rozwojem tej dziedziny. W tym tekście podsumujemy obecną wiedzę na temat IT i sprawdzimy jak zmienia ona rynek.

Zaczęło się od opowieści

Stanisław Lem, Philip Dick, czy Artur C. Clarke to najpopularniejsi pisarze fantastyczno-naukowi na świecie. W ich książkach można znaleźć wielokrotne nawiązania do komputerów, czy sztucznej inteligencji rozmowy. Już w 1951 roku polski autor tytułów takich jak „Bajki Robotów”, czy „Kongres futurologiczny” opisywał powstanie internetu, nad którego stworzeniem naukowcy rzeczywiście wtedy pracowali, takimi słowami „Kilka razy nawet olbrzymia pojemność Mózgu okazywała się niedostateczna dla przeprowadzenia wszystkich niezbędnych obliczeń. W takich chwilach automatyczne przekaźniki włączały kable podziemne łączące Główny Mózg z innymi, które również znajdowały się w obrębie Leningradu. Najczęściej przychodził z pomocą Mózg Elektronowy”. Dziś śmiało możemy stwierdzić, że jesteśmy coraz bliżej stworzenia robota sztucznej inteligencji, która nada zupełnie nowy sens nauce oraz życiu na Ziemi.

Robot sztuczna inteligencja, czy to właściwie możliwe?

Robot sztuczna inteligencja to maszyna nad którą naukowcy pracują od dawna. Jednak do tej pory próby stworzenia nowego, samodzielnie myślącego inżynieryjnego tworu, nie były udane. Robot sztuczna inteligencja miała zostać wprowadzona na stałe do gier jednak nie opracowano dotąd skutecznego algorytmu, który potrafiłby zawsze wygrywać na przykład w brydża stołowego. Na podobnym, raczkującym jeszcze poziomie znajdują się systemy naśladujące ludzi, czyli między innymi sztuczna inteligencja rozmowa.

Czym jest sztuczna inteligencja?

Robot sztuczna inteligencja to pojęcie wprowadzone przez Johna McCarthyego w 1956 roku. Można je rozumieć jako dział informatyki, który:

 • zajmuje się problemami w przypadku, których nie wymyślono jeszcze skutecznego algorytmu,
 • analizuje sieci neuronowe i ich zastosowanie,
 • zajmuje się sztucznym życiem,
 • zajmuje się robotyką.

Kiedy już poznaliśmy podstawowy zakres badań nad sztuczną inteligencją pora poznać kilka podstawowych typów problemów, które rozwiązuje:

 • podejmowanie decyzji w przypadku braku wystarczających danych,
 • analiza języków,
 • twierdzenia logiczne,
 • gry komputerowe,
 • zarządzanie informacją,
 • diagnostyka,
 • big data.

Sztuczna inteligencja rozmowa oraz robot sztuczna inteligencja swoją historię rozpoczynają już w latach trzydziestych XX wieku, kiedy powstają pierwsze teoretyczne koncepcje komputera. Przełomowy wydaje się rok 1950 kiedy brytyjski naukowiec Alan Turing opracował tak zwany test Turinga. Miał on na celu sprawdzenie poziomu inteligencji maszyn. Jeśli dany rozmówca nie pozna, że prowadzi konwersację z robot sztuczną inteligencją można uznać, że maszyna przeszła test pozytywnie. W 2011 roku prawie się to udało programowi CleverBot, który oszukał około 59% rozmówców, jednak do całkowitego zdania testu Turinga zabrakło mu 4%. Ponowne próby zostały przeprowadzone w 2014 roku przez rosyjskich naukowców. Opracowany przez nich program udawał 13-letniego Eugene’a Goostmana i tym samym przekonał 1/3 sędziów testu Turinga, że jest człowiekiem.

Jak robot sztuczna inteligencja próbuje udawać ludzi?

 • żartuje,
 • powtarza to co było powiedziane na początku konwersacji,
 • szybko zmienia temat rozmowy,
 • zadaje dużo pytań rozmówcy np.

Sędzia – źle się czuję,

Robot sztuczna inteligencja – czemu czujesz się źle?

Sztuczna inteligencja rozmowa

Sztuczna inteligencja rozmowa to jeden elementów czyniących zaawansowaną technologicznie maszynę myślącym, a nie tylko naśladującym ludzkie zachowanie tworem. Najnowsze odkrycia w tej dziedzinie wpływają na prawie wszystkie gałęzie przemysłu i handlu na świecie. Eksperci szacują, że w 2050 roku prawdopodobieństwo stworzenia w pełni inteligentnej, humanoidalnej maszyny będzie wynosić 67%. Już dziś możemy zaobserwować sukcesy naukowców związane z rozwojem i nauką sztucznej inteligencji. Robot Sophia zrobił furorę na całym świecie i zdobył obywatelstwo Arabii Saudyjskiej, a program AlphaGo pierwszy raz wygrał z człowiekiem w jedną z najtrudniejszych gier na świecie o nazwie GO. Pozwala to stwierdzić, że długoterminowe prognozy stawiane dziś przez ekspertów z branży nowych technologii mogą sprawdzić się o wiele szybciej niż przypuszczamy.


Zobacz także: Czy twoja strona jest mobile-friendly?


 

Sztuczna inteligencja zmienia rynek
5 (100%) 1