chatboty

Czym są chatboty?

Chatbot jest innowacyjną technologią, która już dziś znacznie ułatwia nam życie. System w przyszłości będzie wykorzystywany w coraz większej liczbie branży, a może nawet zostanie uznany za pierwszą samoświadomą, sztuczną inteligencję?

Automatyzacja pełną parą

Recepcjonista, księgowy, agent ubezpieczeniowy, czy urzędnik to zawody, które w ciągu kilkudziesięciu lat mogą całkowicie zniknąć z rynku pracy. Naukowcy z laboratorium DeLab Uniwersytetu Warszawskiego szacują, że liczba profesji na których nie będzie w przyszłości zapotrzebowania sięgnie nawet 40% obecnych stanowisk w różnych branżach. Wśród powodów takich prognoz wymienia się przede wszystkim automatyzację. Polega ona na zastępowaniu lub ograniczeniu pracy ludzkiej na rzecz maszyn w tym komputerów. Obejmuje to zarówno fizyczne jak i umysłowe zawody. Proces ten postępuje bardzo szybko, dynamicznie i jest szczególnie widoczny w intrenecie.

W zastępstwie za człowieka

Ogromny postęp technologiczny, który obserwujemy od lat sześćdziesiątych do dziś nie byłby możliwy bez komputerów. To one są podstawowym elementem działalności większości firm, od piekarni, przez drukarnię po międzynarodowe korporacje specjalizujące się w ogromnej ilości branży. Urządzenia elektroniczne potrafią szybciej, wydajniej i dokładniej wykonywać zadania z którymi nie poradziłby sobie nawet doświadczony zespół ekonomistów. W tym kontekście szczególnie wartymi uwagi są oprogramowania komputerowe takie jak np. Messenger chatbot. Pomagają one uporządkować chaos jaki często na portalach społecznościowych.

Czym są chatboty?

Zanim przejdziemy do omówienia zagadnienia chatbotów, warto poznać jego historię. Pierwszymi programami komputerowymi do których zadań należało wyręczanie człowieka były boty. Ich nazwa bezpośrednio wywodzi się od słowa robot. Jest to pojęcie spopularyzowane na początku XX wieku przez czeskiego pisarza, pioniera fantastyki naukowej  Karela Čapka. Sztuka zatytułowana „R.U.R.” prawdopodobnie po raz pierwszy opisywała wielkie urządzenia mechaniczne, które potrafiły wykonywać różne czynności. Wracając do tematu botów… to właśnie one, dzięki próbach zastosowania w grach online, na czatach i sklepach online przyczyniły się do powstania chatbotów. Ta nazwa została po raz pierwszy użyta przez Michaela Mauldina w 1994 roku. Pozornie chatboty można uznać za program komputerowy o znacznie węższym zastosowaniu niż wcześniej wspomniane boty. Nic bardziej mylnego! Są to systemy, których zadaniem jest prowadzenie konwersacji za pomocą:

 • interfejsu tekstowego (wyświetlają określone komunikaty na ekranie),
 • języka naturalnego.

Chatboty mają sprawiać wrażenie inteligentnych i utwierdzać człowieka w przekonaniu, że rozmawia on z inną żywą istotą.

Jak chatboty udają ludzi?

 • żartują,
 • cytują innych,
 • zadawanie pytań rozmówcy,
 • przypominanie początkowych wypowiedzi rozmówcy,
 • odpowiadanie w sposób wymijający,
 • zmiana tematu rozmowy.

Działanie najmniej złożonych chatbotów polega na tym, że korzystają one z dużej bazy danych i na podstawie słów kluczowych potrafią udzielić odpowiedzi na pytanie użytkownika lub wykonać daną czynność. Przykładowo jeśli zapytamy chatbot o to jaka jest obecnie pogoda, to przeszuka on bazę np. stacji meteorologicznej i udzieli nam odpowiedzi „jest pochmurnie i pada deszcz”. Bardziej zaawansowane chatboty, w tym także polskie chatboty uczą się poszerzając bazę wiedzy w trakcie kolejnych rozmów. Stopień ich umiejętności często jest mierzony przez tzw. test Turinga.

Jak mogą wyglądać chatboty?

Większość chatbotów wyświetla komunikaty za pomocą interfejsu tekstowego, ale nieustannie prowadzone są badania na temat rozwoju interfejsu graficznego tych systemów jako:

 • grafika 3D,
 • video,
 • animacja,
 • model.

Messenger chatbot – co to zmienia?

Zdarzyło się Ci korzystać z Messenger chatbota? To jedna z bardziej innowacyjnych funkcji, która jest dostępna w komunikatorze popularnego serwisu społecznościowego o nazwie Facebook. Messenger chatbot może stanowić pomoc w nawiązywaniu relacji z klientami. W przypadku niektórych, bardziej popularnych marek, klienci codziennie wysyłają setki na które pracownicy odpowiedzialni za social media zawsze mogą sobie poradzić.  Oprócz sprawniejszej komunikacji massenger chatbot może być użyty jako element innowacyjnej kampanii marketingowej promującej daną firmę

Polski chatbot – przykłady

Polski chatbot także oferuje ciekawe rozwiązania dla firm działających w skrajnie różnych brażach. Przykładami polskiego chatbota mogą być systemy takie jak:

 • Król Stanisław August Poniatowski – asystent na stronie Mennicy Polskiej
 • Radek – asystent na stronie Polskiego Radia
 • Ania – asystentka na stronie sklepu IKEA.

Zarówno polskie chatboty jak i zagraniczne można uznać za elektroniczne systemy przyszłości.


Zobacz także: Jak działają strony AMP?


 

Czym są chatboty?
5 (100%) 1