Blockchain

Na czym polega technologia Blockchain?

Blockchain to technologia, która stoi za sukcesem kryptowaluty bitcoin. Dlaczego ten innowacyjny system stał się popularny właśnie teraz, o co w nim chodzi i jakie jeszcze ma zastosowanie? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziecie w poniższym tekście.

Klika słów o pieniądzach

Handel lub inaczej wymiana, to jeden z najważniejszych powodów globalizacji świata. Dziś żadnego problemu nie stanowi dla nas wysłanie 500 złotych do znajomego mieszkającego na drugim końcu Polski, a także wymiany tych pieniędzy na Euro i zapłacenie nimi za przesyłkę zamawianą z Chin. Pieniądze stały się jednym z głównych wyznaczników jakości naszego życia. W formie fizycznej, czy na koncie internetowym, musimy je mieć aby opłacić rachunki, kupić jedzenie lub pójść do kina. Taki stan rzeczy stał się niezwykle korzystny dla banków, które są pośrednikami niemalże każdej dokonywanej przez nas transakcji z udziałem pieniędzy. Jednak pozornie bezbłędne systemy rachunkowe legły w gruzach w 2008 roku. Kryzys finansowy wymusił stworzenie alternatywny dla przepływu walut. Nową drogą komunikacji ludzi na całym świecie stał się system informatyczny oparty na blockchain technologii.

Blockchain technologia przyszłości

Mimo, że od 2008 roku minęło już dziesięć lat, to wielu ekonomistów twierdzi, że destrukcyjne praktyki wielkich banków wcale się nie zmieniły, a świat stoi u progu kolejnego kryzysu finansowego. Satoshi Nakamoto, twórca blockchain technologia jest nieco odmiennego zdania. Ogłoszenie nowej idei elektronicznego systemu bezgotówkowego bez udziału pośredników, było dla niego nadzieją na szybszy rozwój nowych technologii oraz uzdrowienie finansów świata. Blockchain technologia szybko zyskała sprzymierzeńca w postaci bitcoina, czyli pierwszej wirtualnej waluty.

Blockchain – jak to jest zrobione?

Według blockchain opinii specjalistów pracujących z tym systemem, charakteryzuje się on:

 • zdecentralizowaniem,
 • rozproszoną bazą danych,
 • otwartym oprogramowaniem,

Nie bez powodu nazwa tej technologii nawiązuje do tworzenia bloków danych. Blockchain to w rzeczywistości wielka księga transakcji, która jest chroniona specjalnym szyfrem. Dane są zapisywane w blokach mających określony limit. Każda płatność wykonywana jest cyfrowo i anonimowo, w ramach sieci peer to peer bez użycia centralnych komputerów. Nowy blok powstaje co około 10 minut.

Do czego przyda nam się blockchain?

Technologia blockchain znajduje swoje zastosowanie w praktycznie każdej gałęzi naszego życia. Poniżej znajduje się kilka przykładów użycia internetowej, zdecentralizowanej księgowości:

 • kryptowaluty,
 • alternatywa dla banków,
 • internet rzeczy (wizja przyszłości w której będziemy otoczeni inteligentnymi urządzeniami podpiętymi do sieci),
 • giełda,
 • baza danych,
 • start-upy,
 • twórcy internetowi.

Blockchain opinie innych

Sprowadzenie wszystkich naszych transakcji do Internetu to temat kontrowersyjny. Wiele znanych osób wyraziło zarówno pozytywne jak i negatywne blockchain opinie:

 • „Blockchain to nie technologia – jest to strategia” – Adam Ludwin, prezes Chain.com;
 • „Siłą takiego rejestru jest fakt, że jest zdecentralizowany” – Karolina Marzantowicz, dyrektor techniczna na Europę Środkową i Wschodnią w sektorze bankowym IBM;
 • „Blockchain przypomina cement, z którego można zbudować budynek albo drogę, dlatego należy go stale obserwować i śledzić, w którym kierunku będzie się rozwijał.” – Paweł Kuskowski, prezes Coinfirm Blockchain Lab.

Mimo mieszanych blockchain opinii, każdy z ekspertów zapowiada prężny rozwój tej technologii w przyszłości. Warto śledzić ten trend na bieżąco. Być może za 15 lat będziemy wykonywać wyłącznie na transakcje online, bez pośredników i prowizji.


Zobacz także: Narzędzia marketingu mobilnego


 

Na czym polega technologia Blockchain?
5 (100%) 2