Bezpieczeństwo płatności mobilnych

Bezpieczeństwo płatności mobilnych

Według badań grupy ING Polska jest doskonale przygotowana na m-rewolucję i ma szansę stać się globalnym liderem transakcji mobilnych. Polacy cenią wygodę płatności zbliżeniowych, ale coraz rzadziej używają do tego „plastiku” – wolą korzystać ze smartfona, którego zawsze mają przy sobie. Wydaje się zatem, że polski konsument jest za pan brat z nowinkami technologicznymi i przestał obawiać się o bezpieczeństwo płatności bezgotówkowych. Czy słusznie?

W jaki sposób możesz wykonać płatność przez telefon?

Po wprowadzeniu mDokumentów portfel przestanie Ci być potrzebny – wystarczy smartfon. Zapłacisz nim w sklepach stacjonarnych i internetowych, uregulujesz rachunki, zrobisz przelew znajomemu, a nawet wybierzesz pieniądze z bankomatu. W jaki sposób to zrobić?

Płatność przez telefon można zrealizować poprzez:

BLIK

Jeśli chcesz zapłacić BLIKiem w sklepie, musisz poinformować o tym kasjera, a następnie włączyć aplikację mobilną banku współpracującego z systemem, po czym nacisnąć logo BLIKu. Na ekranie wyświetli się sześciocyfrowy kod, który należy wpisać do terminala płatniczego. Na koniec wystarczy potwierdzić transakcję w aplikacji, sprawdzając zgodność danych. BLIK umożliwia również skorzystanie z bankomatu i wykonanie płatności internetowych.

PeoPay

Płatność przez telefon dostępna dla klientów Pekao SA (użytkowników Eurokonta lub rachunku prepaid) i posiadaczy smartfonów z systemem Android i iOS. Po pobraniu aplikacji wystarczy skonfigurować mobilny portfel z rachunkiem w Pekao. Oprócz płatności zatwierdzanych PINem, PeoPay umożliwia wykonywanie płatności zbliżeniowych, płacenie za granicą w różnych walutach, autoryzację transakcji odciskiem palca, a nawet obsługę konta bankowego.

Płatności zbliżeniowe telefonem w technologii HCE

Usługa jest dostępna dla smartfonów z systemem wersji Android 4.4 lub wyższej i obsługujących technologię NFC. Wystarczy pobrać aplikację mobilną swojego banku, a następnie wykorzystać ją do emulacji wirtualnej karty płatniczej. Po skonfigurowaniu karty HCE możesz korzystać z telefonu identycznie jak ze zwykłej karty zbliżeniowej. Płatność z reguły nie wymaga połączenia z Internetem, nie trzeba też wymieniać karty SIM i podpisywać umowy z operatorem.

Google Pay

To elektroniczny portfel Google, do którego możesz przypisać różne karty kredytowe i debetowe współpracujących banków. Wymaga systemu Android 4.4 lub nowszego oraz anteny NFC. Google Pay umożliwia wygodne płatności zbliżeniowe telefonem – wystarczy jedynie przyłożyć telefon do terminala płatniczego i ewentualnie autoryzować transakcję (powyżej 50 zł) PIN-em karty ustawionej jako domyślną. Za pomocą Google Pay możesz zapłacić również za zakupy na Allegro, transport Uberem i iTaxi czy posiłek zamówiony na Pyszne.pl.

Czy płatności zbliżeniowe telefonem są bezpieczne?

Wbrew pozorom, nie należy obawiać się „wirtualnego portfela”. Każda transakcja jest rejestrowana i przypisana do określonego terminala płatniczego. Łatwo sprawdzisz, w jakim miejscu zostały pobrane pieniądze z Twojego konta i w razie zaksięgowania niewłaściwej kwoty możesz złożyć reklamację transakcji w banku.

Bezpieczeństwo płatności HCE zwiększa token, czyli wirtualny szyfr zabezpieczający numer powiązanej karty płatniczej. Co ważne, płatności zbliżeniowe telefonem w technologii HCE korzystają z chmury obliczeniowej, dlatego dane dotyczące transakcji są zapisywane na platformie tokenizacyjnej, nie na karcie SIM, w telefonie czy serwerze systemu.

Niemniej, osoby preferujące płatność przez telefon powinny wziąć pod uwagę również kradzież urządzenia i złośliwe oprogramowanie. Należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, takich jak: blokada na telefonie, program antywirusowy, regularne aktualizacje systemu operacyjnego oraz trudne kody PIN do kart. Zanim powierzysz swój smartfon obcej osobie (np. w serwisie), wyczyść historię przeglądarki, wyloguj się z aplikacji płatniczych oraz skasuj SMSy z banku.

W razie kradzieży lub zgubienia telefonu należy niezwłocznie zastrzec kartę HCE, wówczas to bank przejmuje odpowiedzialność finansową za nieautoryzowane transakcje.


Zobacz także: Jak prowadzić marketing szeptany?


 

Bezpieczeństwo płatności mobilnych
5 (100%) 1